Ciekawe fakty o eurowizji
1. Kto wygrał najwięcej konkursów piosenki Eurowizji?
Krajem, który najwięcej razy wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji jest Irlandia. Od początku istnienia festiwalu wygrała siedmiokrotnie (1970, 1980, 1987, 1992, 1993, 1994 i 1996) i jest też jedynym krajem, który zwyciężał trzy lata z rzędu. To nie jedyny rekord Irlandii: Johnny Logan, jeden z jej reprezentantów, jest jedyną osobą, która dwukrotnie wygrała festiwal. Za Irlandią jest Szwecja, która gdyby wygrała w tym roku, zremisowałaby z krajem U2 i ABBA.
2. Jaka jest piosenka eurowizyjna z największą liczbą coverów?
Piosenką eurowizyjną z największą ilością coverów jest Nel blu dipinto di blu, popularnie zwana Volare, z którą Włochy wzięły udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1958 roku. Zaśpiewana przez Domenico Modugno, stała się bardzo popularną piosenką, która wykroczyła poza ramy Eurowizji, festiwalu, którego nie wygrała (zajęła trzecie miejsce na dziesięć), a którą wykonywali piosenkarze i grupy tak różne jak Dean Martin, David Bowie i Gipsy Kings.
3. Który kraj najwięcej razy otrzymał zero punktów?
Krajem, który otrzymał najmniej punktów na Eurowizji jest Norwegia, która czterokrotnie zajmowała ostatnie miejsce. Co ciekawe, kraj skandynawski dzierży jeszcze jeden rekord: Fairytale, piosenka, z którą wygrali Eurowizję w 2009 roku, to utwór, który zdobył największy procent głosów w historii festiwalu. Głosowały na niego wszystkie kraje uczestniczące w konkursie i zdobył on 387 punktów.
Może cię również zainteresować: Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020 w Warszawie
4. Jakie były główne muzyczne hity festiwalu?
Eurowizja to show, w którym miesza się muzyka i, często, trochę geeków, ale co jakiś czas pojawiają się piosenki, które w końcu zapisują się w historii popu. Tak jest w przypadku Save your kisses for me, piosenki, z którą Wielka Brytania wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji w 1976 roku i najbardziej komercyjnego sukcesu eurowizyjnego w historii: sprzedała się w sześciu milionach egzemplarzy. Za nim jest kultowy Waterloo zespołu ABBA z pięcioma milionami sprzedanych egzemplarzy. Brąz trafia również do Szwecji z płytą „Euphoria” Loreen, zwycięzcy z 2012 roku, która sprzedała się w dwóch milionach egzemplarzy.
5. Dlaczego Australia bierze udział w Eurowizji?
To pytanie, które co roku zadaje wielu widzów: co do cholery robi Australia na Eurowizji, skoro to ma być europejski festiwal? Publiczny nadawca Special Broadcasting Service rozpoczął transmisję festiwalu w Australii w 1983 roku i od tego czasu stał się on jednym z najczęściej oglądanych wydarzeń telewizyjnych w kraju. Ze względu na popularność festiwalu w Australii, Europejska Unia Nadawców (EBU) postanowiła zaprosić kraj zza Oceanu do udziału w 60. edycji, która odbyła się w 2015 roku. Choć początkowo był to jednorazowy udział związany z upamiętnieniem sześciodekadowej historii festiwalu, EBU postanowiło przedłużyć zaproszenie do 2023 roku. Gdyby Australia wygrała Eurowizję, nigdy nie mogłaby być gospodarzem festiwalu, ponieważ umowa z EBU przewiduje, że zawsze musi się on odbywać w kraju należącym do europejskiej unii telewizji publicznej.